Data actualizării:
Data publicării:
Pe 31 august 2026 se împlinesc 29 de ani de la moartea prințesei Diana, unul dintre cele mai șocante evenimente ale secolului XX. Diana, fosta soție a regelui Charles al III-lea, a murit la doar 36 de ani, într-un accident de mașină petrecut în tunelul Pont de l'Alma din Paris, alături de partenerul ei, Dodi Al-Fayed, și de șoferul Henri Paul. Aproape trei decenii mai târziu, tragedia din acea noapte continuă să fascineze și să emoționeze publicul din întreaga lume.
Se împlinesc 29 de ani de la moartea prințesei Diana
Cunoscută drept „prințesa inimilor”, Diana a rămas una dintre cele mai iubite figuri publice ale familiei regale britanice, datorită implicării sale în cauze umanitare și a apropierii pe care o avea față de oamenii obișnuiți. Moartea ei subită, la doar câteva săptămâni după divorțul de prințul Charles, a șocat lumea întreagă și a declanșat un val fără precedent de doliu public în Marea Britanie.
Citește și: Cum și-a petrecut Prințesa Diana ultima zi de naștere în 1997. Momentul a rămas în istorie
În fiecare an, pe 31 august, momentul este comemorat de admiratorii ei, iar presa internațională revine asupra detaliilor acelei nopți fatidice. Deși au trecut aproape trei decenii, circumstanțele accidentului rămân un subiect care continuă să genereze discuții și teorii, în ciuda anchetelor oficiale care au stabilit cauzele tragediei.
Ultima zi din viața prințesei Diana
Diana și Dodi Al-Fayed au ajuns la Paris pe 30 august 1997, după o vacanță petrecută pe litoralul Mediteranei, în Sardinia. Cuplul a tras la hotelul Ritz, aflat în proprietatea familiei Al-Fayed, unde plănuiau inițial să ia cina la un restaurant din oraș. Prezența numeroasă a fotografilor i-a determinat însă să renunțe la plan și să servească masa chiar în restaurantul hotelului, iar mai apoi, pentru mai multă intimitate, în apartamentul lor.
Spre finalul serii, Dodi a decis să trimită mașina obișnuită înapoi la reședința sa, ca manevră de diversiune pentru paparazzi, în timp ce el și Diana urmau să plece cu un alt vehicul, condus de Henri Paul, șeful adjunct al securității hotelului. Ancheta ulterioară a arătat că Paul consumase alcool înainte de a se așeza la volan, iar în organismul său au fost găsite și urme de antidepresive.
Puțin după miezul nopții, cuplul a părăsit hotelul printr-o ieșire secundară, însoțit de bodyguardul Trevor Rees-Jones, pentru a evita aglomerația de fotografi adunați la intrarea principală. Mașina, un Mercedes închiriat, a pornit pe malul Senei, urmărită îndeaproape de paparazzi pe motociclete. Ajuns aproape de intrarea în tunelul Pont de l'Alma, Henri Paul conducea cu o viteză estimată la peste 100 de kilometri pe oră, peste limita legală a zonei, care era de doar 50 km/h.
Mașina a intrat în coliziune cu un alt autoturism aflat în tunel, șoferul a pierdut controlul volanului, iar Mercedesul s-a izbit violent de unul dintre pilonii centrali ai tunelului. Impactul i-a ucis pe loc pe Dodi Al-Fayed și pe Henri Paul. Niciunul dintre pasageri nu purta centură de siguranță. Diana, grav rănită la nivelul toracelui, a fost extrasă din epava mașinii și transportată de urgență la Spitalul Pitié-Salpêtrière, unde echipele medicale au încercat mai multe manevre de resuscitare. În jurul orei 4:00 dimineața, ora Parisului, medicii au constatat decesul prințesei.
Unde este azi singurul supraviețuitor al accidentului de la Paris
Trevor Rees-Jones, bodyguardul care se afla pe scaunul din față al mașinii, a fost singura persoană care a supraviețuit impactului. A rămas în comă timp de zece zile și a suferit răni grave la cap și la nivelul feței, care i-au fost reconstruite chirurgical. Din cauza traumatismului cranian, el nu și-a mai amintit niciodată detaliile accidentului.
Citește și: Ce se știe astăzi despre locul în care prințesa Diana a trăit „cea mai frumoasă perioadă din viața ei”
După o perioadă lungă de recuperare, Rees-Jones a continuat pentru scurt timp să lucreze pentru familia Al-Fayed, înainte de a demisiona pentru a-și reconstrui viața departe de atenția publică. A publicat, în anul 2000, o carte despre experiența sa din acea noapte, iar câțiva ani mai târziu s-a recăsătorit. Cariera sa profesională a continuat în domeniul securității, mai întâi în cadrul unor misiuni pentru Națiunile Unite, apoi la o companie petrolieră americană, unde a lucrat inclusiv în perioada războiului din Irak.
În prezent, fostul bodyguard ocupă o poziție de conducere în domeniul securității globale la compania farmaceutică AstraZeneca. Trăiește discret, alături de a doua soție, cei doi copii ai lor și cu câinele familiei, într-o locuință din Oswestry, orașul din Anglia în care a crescut. Cicatricile de pe chip îi amintesc și astăzi de tragedia din 1997, însă Rees-Jones a evitat constant reflectoarele, apărând extrem de rar în public în ultimii ani.